Jdi na obsah Jdi na menu

Hudbou pro UNICEF obhajuje v roce 2013 titul ČISTÝ FESTIVAL

24. 3. 2013

Myšlenka rozšíření třídění odpadů na největší české festivaly a akce pod širým nebem vznikla v české autorizované obalové společnosti EKO-KOM v roce 2007. EKO-KOM má v České republice na starosti třídění, druhotné zpracování odpadu, současně zajišťuje barevné kontejnery do měst a obcí a celou dalších řadu úkolů, které mají jediný cíl. Co nejvíce odpadu se musí recyklovat.

Tento cíl také provázel v průběhu pěti let vývoj projektu a certifikace ČISTÝ FESTIVAL. Díky projektu je v roce 2013 zajištěno třídění odpadu a jeho druhotné zpracování na dvou desítkách českých festivalů. Čistý festival motivuje návštěvníky a pořadatele k tomu, aby odpad třídili a udržovali areály akcí čisté.  

V praxi návštěvníci najdou v areálech letních akcí stánek ZELENÝ BOD, kde mohou třídit plasty a papír za odměny, v areálech se nacházejí také další sběrná místa s barevnými nádobami na tříděný odpad. Úklidové čety pořadatelů jsou zdarma vybaveny barevnými pytli na tříděný sběr odpadu, ve velkých areálech pak operuje čtyřkolka s vlekem, která sváží tříděný odpad do speciálně přistavených kontejnerů. Ty z areálů akcí putují přímo na dotřídění a k druhotnému zpracování. Takto bylo jen za poslední dva roky vytříděno a recyklováno více než 100 tun plastů, skla a papíru.

V prvním ročníku soutěže se v kategorii nad 10 000 návštěvníků stal vítězem královehradecký festival Rock for People, v kategorii do 10 000 návštěvníků získal titul ČISTÝ FESTIVAL 2012 festival Hudbou pro UNICEF, jehož čtvrtý ročník se uskutečnil v červnu v Tišnově u Brna. Oba festivaly obdrží finanční prémii ve výši 15 000 korun a také putovní poháry, které budou každoročně přebírat open-air akce s nejlepší úrovní třídění odpadu.

V soutěži bylo hodnoceno, kolik odpadu průměrně vytřídí jeden návštěvník během jednoho dne konání festivalu. Na Rock for People to bylo 310 gramů, na Hudbou pro UNICEF pak jeden návštěvník vytřídil za jeden den 234 gramů plastů, papíru a skla. Medailové pozice v kategorii nad 10 000 návštěvníků obsadily dále festivaly Mighty Sounds a Votvírák, v kategorii do 10 000 obyvatel to byla akce Beskydská Sedmička a pardubický festival On the Road.

V rámci projektu Čistý festival se na letních akcích celkově podařilo vytřídit 46 524 kilogramů odpadu. Většinu tvořilo 29 906 kilogramů plastů, mezi kterými nechybělo 260 915 půllitrových pivních kelímků. Dále se na open-air festivalech a akcích třídilo také sklo, papír a plechovky. Veškerý tříděný odpad putuje z festivalů k recyklaci, takže je možné, že návštěvníci budou v příštím roce opět pít ze stejných plastových kelímků v recyklované podobě.

Výsledky soutěže ČISTÝ FESTIVAL 2012


Akce nad 10 000 návštěvníků

1. Rock for People 0,310 kg*
2. Mighty Sounds 0,065 kg*
3. Votvírák 0,034 kg*


Akce do 10 000 návštěvníků
1. Hudbou pro UNICEF 0,234 kg*
2. Beskydská Sedmička 0,209 kg*
3. On the Road 0,079 kg*

* Vytříděný odpad (plast, papír, sklo) na jednoho návštěvníka a jeden den konání akce